• Decrease font size
  • Default font size
  • Increase font size
  • default color
  • color1 color
  • color2 color
  • color3 color
Polish (Poland)Deutsch (DE-CH-AT)

Zivilrecht

Rechtsgutachten, Verträge, Erbschaften,

Steuerrecht

Rozliczenia roczne, porady i opinie prawne

Familienrecht

Sprawy alimentacyjne, rozwody

Unternehmer

Volle Unterstützung auf dem Gebiet des polnischen und deutschen Rechts
Kirchensteuer PDF Drucken E-Mail
Kto pyta nie błądzi?

Artykuł ten rozpoczyna cykl informacyjny poświęcony podatkom (Steuern).
Dzwoniąc i pytając dajecie Państwo też innym możliwość przeczytania informacji na interesujące Was tematy, a więc i  innych mieszkających w Berlinie

Każdy pracujący lub prowadzący działalność gospodarczą na terenie państwa niemieckiego ma obowiązek płacenia określonych w ustawach podatków.

Steuerberater, opracowujący zeznania podatkowe lub prowadzący naszą księgowość, ma obowiązek informowania o legalnych możliwościach płacenia niższych podatków lub nawet uniknięcia płacenia niektórych z nich. 

Niektórzy „Doradcy“ udzielają nierzetelnych lub niepełnych informacji wprowadzając w błąd Rodaków chcących za wszelką cenę oszczędzić na płaceniu podatków.

W wielu przypadkach ze względu na osiągnęty niski roczny dochód nie płacą oni żadnego podatku.
Jednym z nich jest tzw. podatek na kościół (Kirchensteuer).

Podatek ten wynosi w Berlinie 9 % podatku dochodowego (Einkommensteuer).
Osoby płacące Einkommensteuer odprowadzają od niego ten procent na cele kościelne i wyznaniowe.
Znaczy to, że jeżeli zapłacimy 1000 Euro podatku dochodowego (Einkommensteuer) to będziemy musieli zapłacić podatek na Kościół w wysokości „aż“ 90 Euro.
Z kolei żeby zapłacić 1000 Euro podatku dochodowego nasz czysty dochód czy zysk  musi osiągnąć kwotę ok. 13000 € dla osoby rozliczającej się samodzielnie i ok.22000 € dla  małżeństwa.
Tego podatku nie płacą osoby , które zadeklarowały brak przynależności do jakiegokolwiek wyznania , lub też te, które z niego wystąpiły.

Wielu naszych rodaków będąc katolikami z „urodzenia“ uważa, iż wystąpienie z Kościoła Katolickiego w Niemczech nie wywołuje żadnych skutków w Polsce.

Niestety, a może na szczęście, tak nie jest.

Zapominają oni o tym, że jest tylko jeden Bóg, jeden Kościół i jeden Papież i nie dzielą go żadne granice. Jeżeli ktoś wystąpi z niego np. w Niemczech to ponosi kosekwencje tego kroku na całym świecie, również w Polsce. Oczywiście każdy ma do tego całkowite prawo i pozostawiam to jego moralności, etyce. Obowiązkiem  steuerberatera jest poinformować jedynie o tej możliwości.
Nie grozi też nikomu za wystąpienie z Kościoła Katolickiego kara śmierci jak np. w religii muzułmańskiej (islamie). Jednakże osoba występująca z naszego Kościoła np. w Niemczech dopuszcza się zgodnie z prawem kanonicznym tzw. przestępstwa apostazji i ściąga na siebie kary przewidziane w prawie kanonicznym.
Za przestępstwo apostazji prawo to, obowiązujące każdego zadeklarowanego katolika na całym świecie, przewiduje tzw. ekskomunike, która spada automatycznie z chwilą popełnienia przestępstwa. Osoba ekskomunikowana zostaje wykluczona (w tym przypadku sama dobrowolnie wyklucza się) z pełnej wspólnoty kościelnej, chociaż z racji chrztu pozostaje nadal wcielona w Chrystusa i jego Kościół. Ogólne skutki ekskomuniki w życiu doczesnym podaje paragraf 1 kanonu 1331 Kodeksu Prawa Kanonicznego:

"Ekskomunikowanemu zabrania się:

    * jakiegokolwiek udziału posługiwania w sprawowaniu Ofiary eucharystycznej lub w jakichkolwiek innych obrzędach kultu;

    * sprawować sakramenty i sakramentalia oraz przyjmować sakramenty;

    * sprawować kościelne urzędy lub posługi albo jakiekolwiek inne zadania, bądź wykonywać akty rządzenia."   

Osoba, która wystąpiła z Kościoła Katolickiego nie może być na przykład rodzicem chrzestnym dziecka lub świadkiem bierzmowania (ze względu na nałożoną na nią karę kanoniczną, ponieważ miało miejsce odstępstwo od wiary świadome i dobrowolne".                                                                                                                      

Osoba, która wystąpiła z Kościoła, traci również prawo do przyjmowania sakramentów świętych. Jeżeli decyzja nie została odwołana, respektuje się ją również po jego śmierci i nie udziela się chrześcijańskich posług pogrzebowych.

Administracja Kościoła Katolickiego w Niemczech automatycznie powiadamia o wystąpieniu danej osoby administrację Kościoła Katolickiego w Polsce jego miejsca chrztu.                                                                       

Po otrzymaniu takiego zawiadomienia fakt ten jest odnotowywany na marginesie aktu zapisu w Księdze Chrztów.
Oczywiście powrót do Kościoła jest zawsze możliwy jednak wiąże się z poniesieniem określonych kosztów administracyjnych.
Dlatego też przed podjęciem takiej decyzji radzę się dobrze zastanowić, tym bardziej że w wielu przypadkach szkody są dużo wyższe aniżeli oszczędności.

Zwracam się również do niektórych „Doradców“ żeby brali pod uwagę nie tylko własną korzyść materialną ale również dobro klienta.

 

Paypal


Wer ist online

Wir haben 35 Gäste online
Links:
Kancelaria prawa polskiego
Porady prawne na gruncie prawa polskiego
Kursy niemieckiego w Berlinie
Bezpłatne kursy języka niemieckiego w Berlinie.
Learn German in Germany
Learn German in Berlin - Learn German in Germany.
Berliner Artpunkt-Online Marketing
Online & Network Marketing